در حال حاضر و مخصوصا بعد از شیوع کرونا، مردم کالاهای دیجیتالی که لازم دارند را از طریق فروشگاه های الکترونیک سنتی می خرند، اما فروشگاه های آنلاین سنتی برای تغییر دادن تراکنش ها و نمایش منحصر به فرد بودن کالاها طراحی نشده اند. به این ترتیب محدودیت های زیادی دارند. همچنین، در حالی که جهان به سمت وب ۳.۰ حرکت می کند و کاربران را قادر می سازد تا در متاورس تعامل داشته باشند، بازارهای معمولی با اینگونه بازارها نمی توانند رقابت کنند. از این رو، نیاز به استقرار بازار NFT برای تعامل بر روی متاورس بود. قبل از متاورس، فقط بازارهای برتر NFT برای خرید یا فروش آنها وجود داشت.

این مقاله در مورد بازار برتر ان اف تی ها با پیشینه آنها، چرایی نیاز به آن و آینده بازارهای NFT برای هنرمندان و افراد توضیح می دهد.

NFT چیست؟ (non-Fungible Token | NFT)

nft چیست؟

NFTها که به طور کامل توکن‌های غیرقابل تعویض نامیده می‌شوند، دارایی‌های دیجیتالی هستند که اشیاء دنیای واقعی مانند هنرها، فیلم‌ها، کارت‌ها، کلکسیون‌ها و دیگر انواع دارایی‌ها را نشان می‌دهند. بر خلاف سایر دارایی های توکن شده، NFT ها منحصر به فرد، غیرقابل تقسیم، قابل تعویض هستند و بر روی بلاک چین ساخته و تایید می شوند.

طبق تعریف فوق، تمام دارایی های دیجیتال NFT نیستند. از این رو، بیت کوین، اتر،XRP  و …موجود در صرافی کوینکسNFT نیستند، اگرچه بر روی بلاک چین ساخته شده و قابل تایید هستند. تفاوتشون در تغییر ناپذیر بودنشون است. از آنجایی که دارایی های رمزنگاری سنتی ذکر شده در بالا بر اساس قابلیت تعویض ساخته می شوند، NFT ها بر اساس غیرقابل تعویض ساخته می شوند. بنابراین آنها استانداردهای مختلفی مانند ERC721، ERC1155 و غیره دارند و توسط یک قرارداد هوشمند مستقر در بازارهای دارای اپلیکیشن یا صرافی غیرمتمرکز هدایت می شوند.

چرا اصلا NFT؟ یا اصلا اینگونه دارایی ها به چه کار می آیند؟

کاربردهای nft

ممکن است تعجب کنید که چرا باید NFT داشته باشید یا چرا باید آنها را معامله کنید؟! به عبارت دیگر، شما به این فکر می کنید که چه عواملی را باید قبل از معامله یا داشتن آنها در نظر بگیرید. این عوامل نه تنها به شما کمک می کند تا آنها را درک کنید، بلکه شما را در انتخاب بازار برترشان برای خرید یا فروش NFT های خود راهنمایی می کنند.

در اینجا برخی از عواملی که قبل از داشتن NFT باید در نظر گرفته شوند، آورده شده است:

حق چاپ یا کپی رایت

حق چاپ برای مالکیت و ترید NFT به اندازه سایر انواع دارایی مهم است. این یکی از نکته های مهم در رابطه با NFT ها است. با این حال، قبل از داشتن آنها باید این موضوع را در نظر گرفت. چرا که حتی ممکن است تمام هزینه های داشتن یا تریدشان را هم پرداخت کرده باشید، اما در صورت نقض قوانین حق چاپ، نه تنها آن را از دست می دهید بلکه مقصر نیز شناخته می شوید. از این رو، هنگام خرید در بازارهای برتر NFT، باید حق چاپ آنها را در نظر گرفت.

البته به نظرم بازارهای ان اف تی باید قبل از ساختن یا خرید و فروش آن ها، ابزاری برای بررسی تأییدیه های حق چاپ ابداع کنند. این امر باعث کاهش بیشتر مشکلات مربوط به حق چاپ خواهد شد.

برای درک اهمیت کپی رایت در به کارگیری NFTها، سرمایه گذاران بهتر است قوانین اساسی حقوق کپی رایت را که توسط اداره حق نسخه برداری ایالات متحده تهیه شده است مطالعه کنند. چون اکثر ان اف تی های مشهور شامل این حقوق می شوند و برای این گفتم قوانین کپی رایت آمریکا را مطالعه کنید، چرا که اکثر ان اف تی های مشهور و گران، تابع همین قوانین کپی رایت ایالات متحده هستند. اگر هم حوصله ندارید به آنجا مراجعه کنید، من الان خلاصه اونو بهتون میگم: دفتر کپی رایت ایالات متحده خلاصه ای از قوانین اساسی خود را ارائه می دهد که این خلاصه قوانین می گوید: به طور کلی، هر اثر اصلی نویسندگی، اعم از موسیقی، نقاشی، کتاب، یا هر اثر ملموس حتی خلاقانه دیگری، تحت قانون فدرال محافظت می شود. در حالی که حق تکثیر هنر به‌محض «تثبیت» آن هنر به‌طور خودکار وجود دارد، آن هنر باید در اداره حق نسخه‌برداری ایالات متحده ثبت شود تا از نظر قانونی محافظت شود (یعنی دارنده آن بتواند برای خسارات ناشی از نقض شکایت کند). حق چاپ و کلیه حقوق مرتبط آن متعلق به خالق اثر است، اما برخی یا همه این حقوق می توانند به هر خریدار بعدی اثر، واگذار یا منتقل شوند.

top NFTs

دوستان عزیزم توجه کنید، من در مورد ان اف تی های مشهور و خاص و گران قیمت از دسته بندی های منحصر به فرد صحبت می کنم، وگرنه شما مثلا ممکنه ان اف تی های کریپتو پانک واستون مسخره به نظر بیاد اما چون از دسته بندی های گران قیمت هستند، آنها خیلی گران معامله می شوند. ممکنه شما بگویید که خوب، یه فرد عادی هم می تونه این کریپتوپانک ها را بسازه، حتی خوشگلتر از اینا، اما مسأله مهم در طبقه بندی های مختلف اونا هست و شما اگه اینکار را انجام دهید، از اونا کپی برداری کردید و برای همین، کار شما بی ارزش می شود.(همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، تاپ ان اف تی ها در سایت اپن سی، اولین طبقه بندی مربوط به cryptopunks، دومین طبقه بندی مربوط به boredapeyachtclub و سومین طبقه بندی مربوط به decentraland می باشد)

یکی از مزیت های خرید NFT این است که کارهای احراز هویت و اصل بودن آن روی بلاک چین انجام می شود. بیایید مثلا شخصی را در نظر بگیریم که یک قطعه موسیقی از یک فرد مشهور را می‌خرد : تا زمانی که خریدار بتواند تأیید کند که حساب اصلی فروش به هنرمند مرتبط است (که اغلب توسط بازار “تأیید می‌شود”) پس خریدار مطمئن است که قطعه خریداری شده معتبر است، مهم نیست چند بار تغییر می کند. با این حال، چیزی که بلاک چین به خریدار نمی‌گوید این است که آیا آن قطعه صرفاً یک کپی از اثر دارای حق نسخه‌برداری شخص دیگری بوده است یا خیر، که آن خرید را بی‌ارزش می‌کند و در صورت فروش مجدد، خریدار را در معرض مسئولیت قانونی اساسی قرار می‌دهد.

توجه کنید که موارد فوق برای سرمایه گذاران یک علامت قرمز نیست، بلکه هشداری است که قبل از خرید و معامله با NFT ها دقت لازم را انجام دهید.

برند و اصالت

اگر در بازارهای مختلف NFT جستجو کنید، هزاران NFT خواهید دید. این NFT ها به شکل زمین ها، دارایی ها، ویدئوها، هنرها و غیره هستند که شامل برندهای مختلفی از جمله کریپتوپانک، سندباکس، بایننس و سایر برندهای بزرگ هستند. با این حال، اکثر آنها به سادگی کپی برداری از مارک های اصلی هستند.

بنابراین، بررسی مارک های NFT ها قبل از خرید یکی از راه های اصلی برای داشتن NFT های خوب است. نحوه انجام این کار خیلی ساده است که شما نباید از مجموعه های تایید نشده و NFT های بدون موارد استفاده، را بخرید. (حتما از گروه های اصلی و مجموعه های به نام و واقعی آنها را خریداری کنید)

هزینه

سرمایه گذاران، مالکان و معامله گران NFT باید به هزینه خرید، فروش یا ساختن NFT توجه داشته باشند. این امر به شدت به شبکه بلاک چینی که در آن ایجاد شده یا انجام می شود بستگی دارد. به این ترتیب، هنگام انتخاب سرمایه گذاری NFT، افراد باید هزینه تراکنش های NFT را با یکدیگر مقایسه کنند.

برترین شبکه های NFT

محبوب ترین بازارهای NFT بر روی اتریوم اجرا می شوند. اتریوم، شبکه NFT پیشگام، در حال حاضر هزینه گس بالایی دارد. ازدحام شبکه به دلیل استفاده زیاد، باعث افزایش تقاضای گس و هزینه تراکنش ها شده است. به عنوان مثال، اتر اسکن تراکنش های معلق در حال رشد بیش از ۲۰۰۰۰۰ را در چند روز گذشته نشان می دهد. این برای یک سرمایه گذار متوسط ​​NFT به این معنی است که فرد باید برای خرید یا فروش NFT ها در بازارهای NFT مبتنی بر اتریوم، قیمت گس بیشتری را بپردازد.

هنرها

NFTها در قالب هنرهای دیجیتالی شروع شدند که در بلاک چین قابل تأیید هستند. اگرچه هنر از هنر، به سایر دارایی های دیجیتالی تبدیل شده است، هنرها هنوز یکی از محبوب ترین NFT های موجود در جهان هستند.

هنرهای NFT که به صورت ویدئوهای کوتاه و حتی گیف های بیپل BEEPLE معروف هستند، با هزاران دلار به فروش می رسند.

علاوه بر بیپل، شرکت ها و هنرمندان دیگر، میلیون ها دلار در هنرهای NFT به دست آورده اند. مثلا بعضی از مردم، FEWoCIOUS 3LAU و غیره.

موسیقی

در طول سال ها، موسیقی به شکل قابل تعویض خود وجود داشته است. نوازندگان، موسیقی را روی صفحه، نوار کاست، سی دی و به صورت دیجیتال ضبط و توزیع می کنند. اما از زمانی که جنون NFT شروع شد، بازی تغییر کرده است. امروزه نوازندگان و هنرمندان می توانند موسیقی را در قالب NFT ضبط و توزیع کنند.

برخلاف سایر انواع NFT که می توانید در بازارهای برتر NFT خریداری کنید، موسیقی NFT کمیاب تر است. با توجه به Ditto Music ، تنها حدود ۱۵۰ موسیقی NFT تا کنون فروخته شده است. موسیقی NFT را می توان در چند بازار NFT مانندOpulous ، NFT Music ، NFT TONE  و غیره خرید یا فروخت.

تبدیل یا ضبط موسیقی به‌عنوان NFT به ایجاد انگیزه، پاداش و بهبود شفافیت دارایی‌ها کمک می‌کند. به این ترتیب، نوازندگان می توانند درآمدهای خود را در بلاک چین پیگیری کنند. از این رو، اینها باعث افزایش شفافیت و نوآوری شده اند.

آیتم های بازی ویدیویی

بازی های NFT یکی از انواع محبوب NFT ها هستند. توسعه‌دهندگان و هنرها از نوعی بازی متمرکز، بازی برای کسب درآمد و سایر نوآوری‌های بازی و نقطه‌ای، به NFT‌ها منتقل می‌شوند. این به آن‌ها امکان می‌دهد شخصیت، پوسته‌ها و سایر محتویات بازی خود را به‌صورت منحصربه‌فرد، غیرقابل تقسیم و شفاف بفروشند.

بازی‌های برتر NFT شامل موارد زیر می‌شود، اما به آنها محدود نمی‌شود و خیلی گسترده هستند و روز به روز زیاد و زیادتر می شوند: Axie Infinity ، F1® Delta Time ، Aavegotchi ، ZED Run ، Gods Unchained ، Splinterland و غیره.

نام های دامنه

خروج از وب ۳.۰ ایده دامنه‌سازی غیرمتمرکز را به وجود آورد. نام‌های دامنه غیرمتمرکز که توسط سرویس (ENS) پیشگام شد، در حال محبوب شدن هستند. مردم اکنون می توانند نام دامنه خود را به عنوان NFT ثبت کرده و بفروشند. به جای اینکه شخص ثالثی مانند GoDaddy، Namecheap و دیگران نام دامنه شما را مدیریت کنند، می توانید پس از خرید در ارائه دهندگان نام دامنه غیرمتمرکز یا بازارهای ثانویه مانند اپن سی ، سندباکس و غیره مالکیت کامل خود را در اختیار بگیرید.

به غیر از NFT های ذکر شده، کارت های تجاری، اقلام کلکسیونی، لحظات ورزشی بزرگ، میم ها و مد مجازی را می توان در بازارهای برتر NFT خریداری کرد.

بازارهای NFT چیست؟ NFT Marketplace

NFT MARKET

مارکت پلیس، یک پلتفرم اختصاصی است که در آن علاقه مندان به NFT می توانند دارایی های غیرقابل تعویض بخرند و بفروشند. آنها را می توان به پلتفرم های آمازون، eBay  تشبیه کرد که به دوستداران NFT اجازه می دهد تا NFT ها را ساخته و معامله کنند.

در بازارهای NFT، کاربران و هنرمندان با فناوری می توانند NFT را بسازند، در حالی که سایر دوستداران NFT می توانند NFT خود را بخرند یا بفروشند. مردم NFT ها را می خرند و می فروشند تا در طول زمان روی ارزش ها حدس بزنند. به عنوان مثال، زمین خاصی که در سندباکس، دسنترالند، اکسی اینفینیتی و سایر پلتفرم‌های NFT با ارزش پیش‌فروش ۴۵ دلار خریداری شده است، می‌تواند در عرض چند ماه با قیمت بیش از ۱۰۰۰۰ دلار در پلتفرم‌ها و سایر بازارهای ثانویه فروخته شود. به این ترتیب مردم برای شرکت در فروش زمین عجله می کنند تا بعداً خرید و فروش کنند.

بازارهای NFT از شبکه ای به شبکه دیگر و همچنین دارایی ها به شبکه دیگر متفاوت است. بازار NFT تک زنجیره ای و پلتفرم های چند زنجیره ای وجود دارد. بازارهای زنجیره ای NFT یک شبکه NFT خاص را امکان پذیر می کنند. به عنوان مثال، CNFT ، یک بازار NFT مبتنی بر کاردانو که در آن NFT های ساخته شده توسط Cardano مانند Pavia NFT به فروش می رسد. نمونه های خوب دیگر از بازارهای NFT تک زنجیره ای عبارتند از Solanart ساخته شده بر روی بلاکچین سولانا، بازار Wax NFT و غیره.

از سوی دیگر، بازارهای NFT چند زنجیره ای به زنجیره های مختلف اجازه می دهند تا NFT ها را ساخته، ترید و مالکیت کنند. با این حال، توسعه دهندگان باید بازار را برای پشتیبانی از زنجیره های مختلف فعال کنند. به عنوان مثال، اتریوم، سولانا، WAX، زنجیره هوشمند بایننس و سایر کاربران می توانند شبکه ای را برای ساخت یا تراکنش NFT شبکه انتخاب کنند.

این پلتفرم ها به صورت غیر متمرکز عمل می کند. از این رو، کاربران می توانند به سادگی با اتصال کیف پول خود به آن دسترسی داشته باشند. برای دسترسی به بازارهای مختلف NFT، کاربران باید کیف‌پول‌های دارای وب ۳.۰ مانند متامسک، رونین، فانتوم، Sollet، Solflare  و سایر کیف‌پول‌های پشتیبانی شده در بازار را متصل کنند. با این حال، کیف پول به شبکه ای بستگی دارد که بازار NFT انتخابی شما از آن پشتیبانی می کند. حتی اگر یک بازار NFT چند زنجیره ای مانند OpenSea ، NFTMall ، Rarible و غیره باشد، باید شبکه NFT خاصی را که به خرید یا فروش آن علاقه دارید انتخاب کنید.

هنگام اتصال به بازار، می توانید به دسته ها، مجموعه ها بروید تا NFT مورد نظر خود را با استفاده از فیلتر کاوش و مرتب کنید.

پس از انجام مراحل انتخاب، باید  هزینه ساخت NFT ها را محاسبه و پرداخت کنید. توجه داشته باشید که با ارز اصلی پلتفرم یا زنجیره پرداخت می‌کنید. به همان سادگی که به نظر می رسد، NFT در هنگام نهایی کردن پرداخت ها در کیف پول شما خواهد بود.

بازارهای برتر NFT

اگرچه بازارهای NFT مختلفی وجود دارد، اما مواردی وجود دارند که به دلیل انعطاف پذیری، حجم و نوع NFT های قابل استقرار، برجسته هستند. برترین بازارهای NFT عبارتند از: فروشگاه اکسی، اپن سی، تاپ شاتز، کریپتوپانکز/ لاروا لَبزRarible ، فروشگاه NBA Top Shot، ریربل یا رریبل، سوپر رِیر، ناون اوریجین، فاندِیشن، میکرز پلِیس، نیفتی گِیت‌وی، بیکری سواپ، فروشگاه NFT بایننس، سولان آرت، Mobox، LooksRare، bloctobay موباکس، اتمیک مارکت atomicmarket و … می باشند. اگر می خواهید همه بازارهای مختلف ان اف تی ها را ببینید، می توانید به سایت دپ رادار dappradar.com رفته و از آنجا مارکت پلیس marketplaces را انتخاب کنید.(طبق تصویر زیر)

دپ رادار

گزینه ۳ انتخاب ان اف تی ها بر شبکه های مختلف را مشاهده می کنید که شامل شبکه اتریوم، سولانا، وکس، بایننس اسمارت چین، پلی گون، رونین، فلو، ترون، تزوس، آوالانچ و ویوز می باشد.

گزینه ۴ هم برترین مارکت پلیس ها در یک ساعت گذشته، در ۲۴ ساعت گذشته، در ۷ روز گذشته، در ۳۰ روز گذشته و به صورت کل را به شما نمایش می دهد.

مثلا اگر من ۲۴ ساعت گذشته را انتخاب کنم، تصویر زیر را به من نمایش میده:

برترین بازارهای nft

که در ستون نارنجی، برترین بازارها را در ۲۴ ساعت گذشته مشاهده می کنید و در کادر بنفش هم میانگین قیمتها، تعداد تریدرها و حجم را می تونید ببینید.

خب حالا بریم سراغ برترین بازارهای ان اف تی و تعدادی از اونها را با هم بررسی کنیم:

برترین فروشگاه nft در سال 2022

OpenSea

اپن سی بازار پیشرو NFT است. پیش از سایر بازارهای NFT، این پلتفرم  بیش از ۲۱ میلیارد دلار حجم تراکنش معاملات داشته است. طبق گفته Dappradar، در زمان نوشتن این مقاله، OpenSea بیش از یک میلیون و سیصد و دو هزارتا تریدر دارد. همانطور که از نام آن پیداست، OpenSea برای بیش از ۱۵۰ توکن پرداخت مختلف با استفاده از شبکه های قابل قبول آن(پلی گون و اتریوم) باز است. معاملات گران NFT می توانند تقریباً انواع دارایی های دیجیتال مانند نام های دامنه، زمین ها، فیلم ها، آثار هنری و غیره را خریداری کنند.

اپن سی open sea

ویژگی های اپن سی

این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا NFT ها را با اتصال کیف پول خاص پشتیبانی شده از NFT بسازند. همچنین در این بازار، کاربران می توانند با انتخاب گزینه اکتشاف، خرید یا فروش NFT را آغاز کنند. در حال حاضر از ان اف تی های بر بستر اتریوم و پلی گون پشتیبانی می کند.

بازار لوکس ریر LooksRare

ویژگی های لوکس ریر بهترین پلتفرم nft

دومین بازار با حجم تراکنش معاملات بیش از ۱۶ میلیون دلار به طور کلی و دو میلیون دلار در ۲۴ ساعت گذشته با تعداد نزدیک به ۴۰ هزار تریدر فعال. اما شبکه ای که پشتیبانی می کند فقط اتریوم می باشد.

بازار آکسی Axie Marketplace

بازار و مارکت پلیس اکسی اینفینیتی

مارکت اکسی اینفینیتی

بازار Axie اولین بازار بزرگ NFT از نظر بیشترین تعداد تریدر (بیش از یک میلیون و ۹۰۵ هزار نفر) است. طبق گفته دپ رادار تا کنون بیش از ۴ میلیارد دلار پردازش کرده است. بازار NFT مبتنی بر اتریوم و رونین، فروشگاهی برای بازی ویدیویی است. این پلتفرم امکان خرید و ساختن انحصاری Axies را فراهم می‌کند: حیوانات خانگی دیجیتالی زیبا، زمین‌ها و غیره. همچنین کاربران می توانند محتویات بازی را بخرند، تمرین کنند و در مقابل بازیکنان دیگر قرار بگیرند تا جوایزی کسب کنند.بازار اکسی اینفینیتی

برخلاف اپن سی، این بازار یک توکن بومی به نام توکن Axie Infinity که Axie Shards نامیده می‌شود هم دارد که برای خرید بازی‌ها، زمین‌ها و سایر NFT‌ها در بازار اکسی استفاده می‌شود. با استفاده از توکن‌های بومی قابل خرید در صرافی‌های فهرست‌شده، کاربران همچنین می‌توانند برای ساختن و تراکنش محصولات Axie infinity در پلتفرم یا بازارهای ثانویه که NFT‌های Axie infinity فهرست شده‌اند، پرداخت کنند.

Larva Labs/CryptoPunks

لارا لبز/ کریپتو پانکز که بیشتر به دلیل CryptoPunks NFT شناخته شده است، یکی از بازارهای پیشگام NFT است. این پلتفرم ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک در سال ۲۰۱۷ ایجاد کرد. از کارمزد صفر، کریپتوپانک‌های NFT الهام گرفته از آزمایشگاه لارو، امروز هزاران دلار ارزش دارند.

بازار کریپتوپانکز

اگرچه آنها در اصل رایگان هستند و در آزمایشگاه های Larvae قابل ادعا هستند، کریپتوپانکز را می توان در سایر بازارهای NFT نیز خریداری کرد. با این حال، بازار اولیه آن Larva Labs است. به غیر از کریپتو پانکز، سایر NFT های الهام گرفته از Larva Labs عبارتند از Autoglyphs و Meebits.

NBA تاپ شاتز NBA Top Shot Marketplace 

NBA Top Shot بازار NFT الهام گرفته از انجمن ملی بسکتبال و انجمن ملی بسکتبال زنان است. این بر روی بلاک چین Flow تأسیس شده توسط Dapper Labs ساخته شده است . کاربران می‌توانند لحظات کلکسیونی (کلیپ‌های ویدیویی و بازی‌های برجسته) و آثار هنری را از لیگ‌های برتر بسکتبال جهان خریداری کنند.

nba-topshot

بر خلاف سایر بازارهای برتر NFT، NBA Top Shot یک بازار بسته است که در آن فقط می توانید کلکسیون های برتر را خریداری و بفروشید. با نزدیک بودن، کلکسیون های پلتفرم در خارج یا در بازارهای ثانویه فروخته نمی شوند. این پلتفرم یک بازار NFT با استفاده آسان است و لحظات کلکسیونی را با حداقل چند دلار امکان پذیر می کند. ثبت نام نیاز به پیوند دادن یک حساب Google و دنبال کردن چند مرحله تنظیم حساب، از جمله انتخاب تیم مورد علاقه خود دارد. پس از انجام مراحل بالا، کاربران می توانند به یک دراپ روی بسته های جدید بپیوندند، که کاربر را در یک صف مجازی قرار می دهد – پس از آن کاربر می تواند یک بسته را بگیرد. پس از تأیید از طریق پیامک، کاربر می تواند با استفاده از کیف پول پشتیبانی شده از جریان، موجودی Dapper یا کارت اعتباری پرداخت کند.

راریبل

Rarible یک بازار NFT ساخته شده توسط اتریوم است. مشابه OpenSea، کاربران Rarible می توانند انواع مختلف NFT را خریداری و بفروشند. با این حال، کاربران برای تراکنش در پلتفرم به توکن بومی (CRYPTO:RARI) نیاز دارند. به طور ضمنی، کاربران باید توکن را در صرافی ای که برای ساختن، خرید و فروش NFT در Rarible فهرست شده اند، خریداری کنند.

بازار رریبل nft market

 

استفاده از بازار NFT مبتنی بر جامعه، Rarible، آسان است. معامله گران یا دوستداران NFT می توانند با اتصال کیف پول های دارای Web 3.0 مانند متاماسک، کوین بیس ولت، مای اتر ولت یا هر کیف پول موبایلی با استفاده از WalletConnect، NFT ها را خریداری و بفروشند.

سولان آرت

Solanart اولین بازار NFT مبتنی بر سولانا است. در زمان نگارش این مقاله، بیش از ۱۵۰۳۵۶ تراکنش به ارزش ۵۶۳.۶۳ میلیون دلار در این مارکت انجام شده است. هر سازنده یا معامله‌گر NFT که می خواهد هزینه‌های هنگفت استخراج و انجام معاملات NFT در بازار NFT مبتنی بر اتریوم را انجام ندهد، باید Solanart را در نظر بگیرد. از طریق این بازار NFT مبتنی بر Solana، سازندگانی که توانایی پرداخت هزینه های بالای ورود به بازارهای اتریوم را ندارند، می توانند جنبه هنری خود را به نمایش بگذارند، پایگاه طرفداران خود را گسترش دهند و مهمتر از همه، از آثار هنری دیجیتال خود درآمد کسب کنند.

marketplaces-solanart

مشابه اپن سی که با پذیرش اتر، توکن بلاک چین اش به عنوان یک رسانه پرداخت شروع شد، کاربران می توانند با استفاده از SoL، توکن بومی بلاک چین سولانا، تراکنش انجام دهند. با استفاده از SOL، کاربران می‌توانند SolPunks، SolAnimals، Sollamas، Degen Ape Academy، Kaiju Cards، CatPunk و غیره را پرداخت کنند یا بفروشند.

نتیجه

در حالی که رقابت برای متاورس در حال افزایش است، مردم به شدت در دارایی های دیجیتال از جمله NFT ها سرمایه گذاری می کنند. برای خرید یا انجام معاملات NFT، سرمایه گذاران یا هنرمندان به یک بازار NFT نیاز دارند. برخلاف بازارهای سنتی، دارایی‌های تجاری در بلاک چین پردازش و تأیید می‌شوند. برای انجام تراکنش‌های بهتر NFT، بازارهای برتر NFT را که معامله‌گران می‌توانند NFT را بخرند، بفروشند را به تفصیل آورده‌ایم. این پلتفرم ها، همانطور که در بالا نشان داده شده است، بر اساس حجم، انعطاف پذیری و راه حل های فنی انتخاب می شوند.

اگر سوال یا تجربه خاصی در این زمینه دارید خوشحال میشیم که در قسمت نظرات بیان بفرمایید.

موفق و پرسود باشید./.

مطالب پیشنهادی:

بازیابی گوگل اتنتیکیتور Google authenticator در کوینکس

احراز هویت در کوینکس

آموزش واریز و برداشت در کوینکس

۵/۵ - (۹۳ امتیاز)