بازار ارزهای دیجیتال طی چند سال اخیر رشد بالایی را داشته و سرمایه‌ گذاری‌های عظیمی روی پروژه‌های مختلف در این بازار انجام شده است. ارز دیجیتال تورچین یکی از پروژه‌های موفق با ویژگی‌های منحصر به فرد است که توجه بسیاری را به خود جلب کرد است.

RUNE ارز دیجیتال یا توکن پلتفرم تورچین است که روی این بستر ارائه می‌شود. در ادامه به بررسی کامل این سیستم و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت و با توکن RUNE آشنا خواهیم شد تا در نهایت با نحوه ساز و کار این پلتفرم جدید بیشتر آشنا شویم.

ارز دیجیتال تورچین چیست؟

ارز تروچین (rune)

بسیاری تورچین را به عنوان یک ارز دیجیتال می‌شناسند و این درحالی است که که THORChain یک پلتفرم نقدینگی غیر متمرکز است که در آن این امکان وجود دارد تا ارزهای دیجیتال به راحتی بین بلاک چین‌های مختلف مبادله شوند. به عبارتی تورچین یک پل ارتباطی میان بلاک چین‌های مختلف است که با کمک آن امکان انتقال رمز ارزها از بلاک چین‌های مختلف به یکدیگر وجود دارد.

این عملیات یعنی انتقال رمز ارزها از بلاک چین‌های مختلف به یکدیگر توسط یک پروتکل زنجیره‌ای انجام می‌شود. شایان ذکر است که این پلتفرم یعنی THORChain در دل خود استخرهایی تحت عنوان استخرهای نقدینگی دارد. کاربرد این استخرها زمانی آشکار می‌شود که موضوعاتی مثل نیاز به مبادله فوری انواع رمز ارزها، وام یا دیگر خدمات مربوطه در میان باشد.

اما دلیل اصلی به وجود آمدن چنین پلتفرمی چیست و اصلا علت به وجود آمدن ارز دیجیتال تورچین چه بود؟ برای بررسی این موضوع باید نگاهی به تاریخچه پیدایش THORChain بی‌اندازیم تا به دلیل به وجود آمدن آن پی ببریم. در سال ۲۰۱۸ پروژه‌ای تحت عنوان THORChain جهت جلوگیری از به کار بردن صرافی‌های متمرکز برای انتقال رمز ارزها بین بلاکچین‌های مختلف کلید خورد که هدف نهایی آن ایجاد یک بلاکچین مستقل برای انتقال‌های خارجی بود.

اگر بخواهیم به ساده‌ترین حالت این موضوع را بیان کنیم می‌توان گفت دلیل به وجود آمدن پروژه‌ای به نام تورچین در واقع جلوگیری از انتقال رمز ارزها بین بلاک چین‌های مختلف توسط صرافی‌ها بود. دلیل اصلی پدید آمدن THORChain ایجاد یک بلاک چین مستقل بود تا انتقال بین بلاک چینی به راحتی و بدون نیاز به صرافی‌های متمرکز انجام بگیرد.

معرفی توکن RUNE

همانطور که پیش‌تر اشاره کوتاهی به آن کردیم، RUNE توکن رسمی پلتفرم THORChain است و در واقع دلیل به وجود آمدن عبارت ارز دیجیتال تورچین، اشتباه گرفتن این توکن با پلتفرم آن یعنی THORChain است. لازم به ذکر است برای کار با تورچین باید از RUNE استفاده کرد چون این توکن برای کارهایی مثل پرداخت کارمزد، مبادله و … ضروری است.

همچنین خالی از لطف نیست که بدانید توکن RUNE روی بلاک چین بایننس تعریف و توسعه داده شده است که از استاندارد BEP2 برخوردار می‌باشد. بعد از کلید خوردن این پروژه اولین توکن آن یعنی RUNE در سال ۲۰۱۹ بر بستر بلاک چین بایننس فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه در سال ۲۰۲۱، تورچین از توکن RUNE روی شبکه اتریوم و با تکنولوژی ERC 20 رونمایی کرد.

ویژگی‌های THORChain

اما دلیل اعتماد به پلتفرم THORChain چه بود؟ و چه ویژگی‌هایی منجر به رشد این پلتفرم شد؟ ابتدا باید کمی با نحوه عملکرد این سیستم آشنا شویم تا ویژگی‌های مثبت آن را به راحتی درک کنیم. در گام اول بهتر است بدایند یک پلتفرم تنها به عنوان یک پروتکل کار نمی‌کند بلکه بطور همزمان قابلیت انجام چند فعالیت در فضای DeFi را دارد.

مهم‌ترین ویژگی این پروتکل بهره مندی از فناوری AMM یا بازار خودکار است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های یا ارزهای خود را به صورت خودکار مبادله کنند. به عبارت ساده‌تر در این روش بجای یافتن خریدار و فروشنده برای مبادله یا خرید و فروش، از CLP برای انجام تراکنش‌های مختلف و تامین نقدینگی استفاده می‌شود.

امنیت بالا

اولین و مهم‌ترین ویژگی پلتفرم یا ارز دیجیتال تورچین امنیت بالای آن است که منجر به رشد این سیستم و اعتماد کاربران به آن شده است. این پلتفرم جدید از سیستم جدیدی تحت عنوان BFT استفاده می‌کند که در آن قابلیت رصد چندین اعتبار سنج برای بالا بردن امنیت بلوک‌ها وجود دارد.

لازم به ذکر است تمام فرایندها یا قراردادهای هوشمند موجود در این پلتفرم توسط چندین شرکت مطرح امنیتی بررسی می‌شود و همین موضوع اعتبار زیادی به این سیستم بخشیده است. اگر بخواهیم بطور کلی به امنیت این سیستم نمره بدهیم می‌توان گفت قطعا نمره بالایی را خواهد گرفت زیرا از آخرین تکونولوژی‌ها برای افزایش امنیت بهره می‌برد.

کارایی و استفاده آسان

در قسمت قبلی با RUNE آشنا شدیم و گفتیم که این توکن، ارز دیجیتال پلتفرم تورچین است که روی بلاک چین بایننس و البته به تازگی روی پلتفرم اتریوم فعال است. همین موضوع نشان دهنده کارایی بالای این سیستم است چون توکن آن قابلیت مبادله در انواع صرافی‌ها و والت‌ها (کیف پول‌ها) را دارد.

پایداری بالا

پیش‌تر به استخرهای نقدینگی اشاره کردیم و حالا می‌خواهیم فواید داشتن چنین استخرهایی را بررسی کنیم. سیستم THORChain از یک فرایند خاص برای کاهش ضررهای احتمالی که به واسطه کمبود نقدینگی به وجود می‌آید، استفاده می‌کند. شایان ذکر است که این نقدینگی توسط کارمزدهای دریافتی این پلتفرم از کابران تامین می‌شود.

کیف پول‌های RUNE

به دلیل پشتیبانی توکن RUNE از پروتکل‌های موجود در بلاک چین بایننس و بلاک چین اتریوم یعنی ERC 20 می‌توان گفت، تمام کیف پول‌هایی که از این دو بلاک چین و تکونولوژی آن‌ها پشتیبانی کند، قابلیت پشتیبانی از رمز ارز RUNE را نیز دارد. در ادامه به بهترین کیف پول‌های سازگار با توکن THORChain اشاره خواهیم کرد.

البته کیف پول‌های دیگری هم از این توکن پشتیبانی می‌کند اما در لیست زیر بهترین موارد با در نظر گرفتن تکونولوژی تورچین عنوان شده است. برای اطلاع از لیست کامل والت‌ها می‌توانید به منبع اصلی کیف پول خود مراجعه کرده تا از پشتبانی RUNE اطمینان حاصل کنید.

  • لجر Ledger
  • سیف پل SafePal S1
  • کول والت CoolWallet S
  • ترزور Trezor

خرید توکن RUNE

در حال حاضر حجم معاملات روزانه این توکن بالای ۴۰ میلیون دلار است و قیمت آن نیز پیوسته رو به افزایش است. (البته این قیمت به دلیل وابسته بودن این رمز ارز به ارزهای مادر مثل اتریوم بی تاثیر از روند بازار نیست). خرید این توکن بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که به دنبال انتقال دارایی‌های خود بین بلاک چین‌های مختلف هستند.

کسانی که قصد خرید RUNE را دارند باید به اهمیت داشتن چنین رمز ارزی آگاه باشند. استفاده از این توکن فواید زیاد دارد و اولین آن‌ها را می‌توان تامین امنیت برای انتقال‌های بین بلاک چینی عنوان نمود. همچنین به دلیل کارمزد بالا در برخی از انتقال‌ها، استفاده از ارز دیجیتال تورچین یا همان RUNE برای کسانی که حجم تراکنش‌های بالایی دارند بسیار مناسب است چون کارمزدهای این پلتفرم یک نرخ ثابت است. در ضمن شما می توانید این ارز را از صرافی کوینکس خریداری نمایید.

آینده ارز دیجیتال RUNE

برای پیش بینی درست آینده این توکن ابتدا باید اهمیت آن را بررسی کنیم. همانطور که پیش‌تر اشاره شد دلیل اصلی به وجود آمدن این توکن و بطور کلی پلتفرم THORChain جلوگیری از انتقال‌های بلاک چینی توسط صرافی‌های متمرکز بود. همین دلیل به تنهایی می‌تواند نشان دهنده آینده خوب برای RUNE باشد.

علاوه بر موارد بالا می‌توان به امنیت بالای این پلتفرم نسبت به روش‌های دیگر برای انتقال‌های بلاک چینی و کارمزد منطقی آن اشاره کرد. پس ایده تورچین را می‎توان یک ایده پویا و رو به رشد توصیف کرد که منجر به رشد و افزایش قیمت توکن آن یعنی RUNE در آینده خواهد شد.

ممنون که تا انتها همراه ما بودید.

اگر سوال یا پیشنهاد یا تجربه خاصی از خرید و فروش این ارز دارید لطفا در قسمت نظرات بفرمایید.

مطالب پیشنهادی:

انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال

ترید در بازار گاوی و خرسی ارزهای دیجیتال

چگونه محدودیت برداشت در کوینکس را افزایش دهیم؟

پشتیبانی فارسی صرافی کوینکس و تماس با آن و آموزش تیکت زدن کوینکس

۴.۷/۵ - (۱۶ امتیاز)