1. رگ‌تک چیست؟

مدیریت مقررات، پیروی از قانون، گزارش دهی، و نظارت از طریق فناوری‌هایی مانند کلان‌داده، داده‌کاوی، هوش مصنوعی، و بلاک‌چین با هدف ارائه راه‌حل‌های درست، مطمئن، و کارامد رگ‌تک نام دارد.

فناوری‌ها داده‌های مربوط به فعالیت‌های پولشویی را در اختیار ما قرار داده و به کاهش ریسک کلاهبردارى مالی کمک می‌کنند. اما رگ‌تک با چالش‌هایی مانند موانع عملیاتی، هزینه بالا، و پروسه دشوار خودکارسازی رویه‌های غیرخودکار روبروست.

قانون‌گذاران پس از بحران مالی بین المللی توجه خود را بر مبحث پیروی از قانون در کسب و کار متمرکز ساختند و هزاران قانون در سراسر دنیا اعمال شد. به گفته مرجع ناظر امور مالی، حدود ۱۸۹.۸میلیون پوند جریمه تخطی از قانون پرداخت شده. به علاوه، هزینه همسوسازی کسب و کار و قوانین بالاست و همه ناظران بین الملل به همین خاطر به دنبال فناوری بلاک‌چین هستند.

هزینه پیروی از قانون چه برای بانک بزرگی مانند HSBC و چه برای سازمانی کوچک بالا بوده و رو به افزایش است. در حال حاضر، همه ناظران مالی بین المللی به دنبال همکاری با سازمان‌های مجهز به اجاره نرم‌افزار و فناوری‌های رایانش ابری هستند تا راه‌های کارامد و مقرون به صرفه پیروی از قوانین را به کسب و کارها نشان بدهند.

این مقاله به چندین موارد استفاده از رگ‌تک در پیروی از مقررات و بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین در اکوسیستم رگ‌تک می‌پردازد.

  1. بلاک‌چین در بانکداری چه عملکردی دارد؟

بلاک‌چین دفترکلی توزیع‌شده نامتمرکز بوده که از بلاک‌های حاوی سوابق مبادلات ذخیره شده با استفاده از رمزنویسی تشکیل شده است. بلاک‌چین در کنار پرداخت‌ها به بانک‌ها در یکپارچه‌‍سازی رویه‌های پیچیده و بهبود فرایندهای داخلی کمک می‌کند.

صنعت بانکداری قدیم تاکنون از بلاک‌چین دوری کرده که با توجه به هزینه‌ها قابل درک است. اما اخیرا ۹۰% اعضای شورای پرداخت‌های اروپا نشان دادند که فناوری بلاک‌چین در پیروی از مقررات تا سال ۲۰۲۵ اساس بانکداری را متحول خواهد ساخت. به نظر می‌رسد که فناوری دفترکل توزیع‌شده به زودی ابعاد سیستم مالی را مدرن‌سازی خواهد کرد.

در حال حاضر از فناوری بلاک‌چین بیشتر به عنوان دفترکلی توزیع‌شده برای رمزارزها استفاده می‌شود. اما فناوری بلاک‌چین برای بانک‌ها مزایای گوناگونی مانند خودکارسازی و حذف واسطه به همراه دارد. برای مثال، استفاده از بلاک‌چین تعداد واسطه‌های دخیل در صدور ابزارهای مالی را کاهش می‌دهد.

به علاوه، شفاف‌سازی عملیات‌های بانکی برای مشتریان، امکان انجام مبادلات بین مرزی، و پردازش سریعتر پرداخت‌ها از مزایای استفاده از بلاک‌چین برای بانک‌ها هستند. بلاک‌چین همچنین پرداخت‌های بخش پشتیبانی و تبادلات درون‌بانکی را تسریع کرده و هزینه کلی انجام کار را کاهش می‌دهد.

براساس تحقیق شرکت آلمانی کش‌لینک، استفاده از فناوری بلاک‌چین جهت خودکارسازی عملیات‌های مانند مکاتبات، اعتبارسنجي، و به روزرسانی دستی مستندسازى اوراق حداقل ۳۵% هزینه‌های صدور طی سيكل‌ اوراق را کاهش می‌دهد.

فناوری بلاک‌چین بهره وری و صرفه جویی مالی را بهبود بخشیده و انتقال اطلاعات میان نهادهای مالی را ازطریق ذخیره سازی اطلاعات مشتریان در بلاک‌های غیرمتمرکز آسان تر و امن تر می‌سازد. اینک به نقش بلاک‌چین در رگ‌تک می‌پردازیم. اما به خاطر داشته باشید که طراحی سیستم بلاک‌چین برای بانک‌ها زمانبر است.

  1. چگونه بلاک‌چین اکوسیستم رگ‌تک را متحول کرده است؟

بلاک‌چین نقش مهمی در انقلاب رگ‌تک ایفا می‌کند و مزایای این فناوری مانند شفاف سازی، نامتمرکزسازی، پردازش بهتر و مقرون به صرفه تر از طریق خودکارسازی، و تقویت امنیت از طریق رمزنویسی علت آن است.

اکوسیستم رگ‌تک از گروهی شرکت‌های مجهز به فناوری رایانش تشکیل شده که با ارائه اجاره نرم افزار به کسب وکارها کمک می‎‌کنند تا کارامد و با هزینه کم از مقررات پیروی کنند. رگ‌تک نوعی فناوری مقرراتی است و شرکت‌ها می توانند به کمک آن با نهادهای مالی و نهادهای مقرراتی همکاری کرده و به واسطه رایانش ابری و داده‌های کلان اطلاعات اشتراک گذاری بکنند.

پردازش برای بانکی که حجم زیادی داده دریافت می‌کند پیچیده، حساس، و زمان‌بر است. سیستم رگ‌تک اطلاعات پیچیده بانک و داده تخطی‌های مقرراتی را تحلیل کرده و بخش‌های حساس و مهم برای بانک را پیش بینی می کند.

شرکت‌های رگ تک به کمک ابزارهای تحلیلی قوانین و مقررات به صرفه جویی زمانی و مالی بانک‌ها کمک می‌کنند. بانک‌ها سپس به کمک این ابزارها حین همسوشدن با مقررات وضع شده آماده خواهند بود.

اما هنوز هزینه بهره گیری از خدمات رگ‌تک برای بانک‌ها بالا است و هرساله صدها قانون جدید وضع می‌شود. بنابراین بانک‌ها باید از قوانین جدید پیروی کنند تا گرفتار جریمه‌های مقرراتی نشوند.

  1. بخش‌های مهمی که بلاک‌چین در آن‌ها به ارزش اکوسیستم رگ‌تک می‌افزاید کدامند؟

ناظران مالی و ارائه‌دهندگان خدمات به دنبال بهترین و مقرون به صرفه ترین روش‌ها هستند تا به بانک ها و دیگر نهادهای مالی در پیروی از قوانین و فعالیت درچهارچوب مقررات کمک کنند.

بلاک‌چین به لطف مزایایش ازجمله افزودن به شفافیت کار، تسریع رویه‌ها، نامتمرکز بودن، و ماهیت مقرون به صرفه آن درحال متحول ساختن روش‌های قدیمی انجام کار است..

بلاک‌چین راه حلی برای نهادهای مالی در مواجهه مقررات ضدپولشویی و «مشتریت را بشناس» محسوب می‌شود. تبادلات در سیستم بلاک چین تغييرناپذير بوده، امکان تغییر و دستکاری وجود ندارد و این امر به شفافیت درخصوص پیروی از مقررات ضدپولشویی و «مشتریت را بشناس» می‌افزاید.

نظارت بر پذیرش مشتری، بهبود اعتبارآزمایی، نظارت بر مبادلات، نظارت بر لیست سیاه، و جذب مشتری احتمالی ازجمله بخش هایی هستند که فناوری بلاک‌چین در آن‌ها درخصوص مسائل مرتبط با ضدپولشویی و «مشتریت را بشناس» نقش مهمی ایفا می کند.

اسامی مشتریان با سیستم خودکار پیروی از مقررات تطبیق داده می‌شود؛ داده بلادرنگ اعتبارسنجی شده و مسئولین پیروی از مقررات می توانند به صورت خودکار بر تبادلات نظارت کنند. روش بانکداری دانمارکی مثالی از کاربرد فناوری مقرراتی محسوب می شود که باهدف بهبود پرداخت‌های مربوط به سیستم‌های کارت به واسطه استفاده از اطلاعات «مشتریت را بشناس» و اطلاعات پیروی از مقررات به کمک فناوری بلاک‌چین برنامه‌ریزی شده است.

ضدپولشویی و «مشتریت را بشناس»

همه نهادهای مالی ملزم به جمع‌آوری اطلاعاتی مانند شناسه كاربري، داده کارفرما، و اطلاعات عملیات‌ها هستند و این کار با رویه‌های مقررات ضدپولشویی و «مشتریت را بشناس» همسو است.

پیش‌تر، داده‌های مرتبط توسط منابع مستقل اعتبارسنجی شده و گاه گاه و پس از تغییر عملیات‌های کاری به روزرسانی می شدند. انجام دستی این کارها زمانبر و هزینه بر است. فناوری بلاک‌چین در فضای رمزارز نرم‌افزار ضدپولشویی ارائه می‌دهد که «مشتریت را بشناس» در این فضا به صورت کارامد و مقرون به صرفه انجام می شود.

بحران مدیریت هویت مسئله دیگر پیش روی بانک‌ها است. سیستم های مشتریت را بشناس فعلی عموما جهت اعتبارسنجی هویت کاربر به شخص ثالث متکی هستند که لایه دیگری به اشتراک گذاری داده افزوده و ریسک را افزایش می دهد.

فناوری بی واسطه بلاک چین راه حل این شیوه قدیمی است و به کاربران این امکان را می دهد تا با حفظ کنترل داده‌شان هویت خود را به صورت امن تصدیق بکنند. به علاوه، بلاک چین از طریق تجزیه تحلیل بیومتریک و تحلیل رسانه‌های اجتماعی تصدیق افراد سیاسی در معرض خطر را ممکن میسازد.

نظارت بر تبادلات

نظارت بر تبادلات مشتریان سرویس مهم دیگری است که توسط ارائه دهندگان رگ تک عرضه می شود.

فناوری های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به کمک الگوریتم‌ بر رفتار مشتریان نظارت کرده و جهت هشدار دادن درخصوص هرگونه فعالیت مشکوک به تیم پشتیبانی الگو طراحی می کنند. اسکرای و الپتیک ازجمله شرکت های ارائه دهنده این سرویس هستند.

اسکرای پلتفرم داده‌ای عرضه می‌کند که برای خدمات مالی رگ‌تک ارائه کرده و به نهادهای اعمال قانون این امکان را می دهد تا به کمک بلاک‌چین‌ها و نرم‌افزارهای نامتمرکز ارزیابی ریسک انجام بدهند.

الپتیک نیز یک ابزار تحلیل بلاک‌چین است که با ارائه نرم‌افزار ضدپولشویی به سرویس‌های مالی و مبادلات رمزارز کمک می‌کند. به علاوه، نهاد اعمال قانون می‌تواند برای ردیابی تامين وجه تروریست بیت‌کوین از ابزارهای قانونی شرکت استفاده بکند.

بایگانی اطلاعات

ذخیره‌سازی داده و بازیابی پس از آن برای مواردی مانند حسابرسى چالش‌برانگیز است اما محافظت از آن در برابر هکرها دغدغه اصلی نهادهای مالی محسوب می‌شود.

فرایندهای «مشتریت را بشناس» علی‌رغم اهمیتشان ناکارامد بوده و نیازمند فرایندهای دستی زمان‌بر و مبتنی بر نیروی کار هستند که دوبرابر شدن کار و احتمال خطا طبیعی است.

اما با بلاک‌چین پس از هر مبادله «مشتریت را بشناس» در نهادهای حاضر به روزترین اطلاعات وارد دفترکل توزیع‌شده مشترک خواهد شد و بدین ترتیب نهادهای مختلف می‌توانند تا حدی به همان بررسی‌ها اطلاعات تکیه کنند. دفترکل برخلاف بانک یا سیستم حسابداری مالی بین همه رایانه‌های در زنجیره توزیع می‌شود و متمرکز نیست.

بلاک‌چین همچنین به مسئولین نشان می‌دهد کاربران چگونه پذیرش شده‌اند و اطلاعات «مشتریت را بشناس» چگونه اعمال شده است. شرکت‌هایی مانند «پیرنووا» بر کیفیت داده نظارت داشته و استثنائات منابع داده داخلی و خارجی نهادهای مالی را مدیریت می‌کنند.

برای اینکه بتوانید در این بازار شروع به فعالیت کنید باید در صرافی همچون کوینکس ثبت نام کنید. این صرافی از معاملات فیوچرز و اسپات پشتیبانی می کند و دارای امنیت بالایی است.

۵/۵ - (۲۰۰ امتیاز)